Rezerwacja telefoniczna
55 239 43 35

Wenecja (Włochy)

Wenecja / Włochy

Miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem. Najłatwiej dostać się samolotem, podróż z Polski trwa ok. 1,5 godziny. W pobliżu miasta (ok. 13km) znajduje się lotnisko międzynarodowe Marco Polo. Drugie lotnisko to Wenecja Treviso, oddalone o ok. 50km. od portu w Wenecji. Środkiem transportu w historycznej części miasta są tramwaje wodne i wodne taksówki. Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego lub wykupienia wycieczki fakultatywnej od armatora. Należy jednak pamiętać, że wycieczki fakultatywne nie są dostępne w języku polskim!

Jak poruszać się po mieście?
Z portu do historycznej części miasta można dostać się tramwajem wodnym, tzw. Vaporetto. Najwygodniej jest zwiedzić miasto spacerując malowniczymi uliczkami. Wszystkie atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie. Warto również obejrzeć miasto z wody, wybierając się na rejs wenecką gondolą.
Atrakcje w porcie:

 1. Bazylika św. Marka - najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Mieszczą się tam szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty przywiezione tu przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii w Egipcie. Sanktuarium bogate jest w dzieła sztuki wschodniej, które gromadzone były tu przez wieki. Architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej i jednocześnie tak doskonałą w formie enklawą architektury bizantyńskiej we Włoszech. Jego wnętrze zachwyca przepychem, a znajdujące się wewnątrz elementy wyposażenia zachwycają pięknem i kunsztem wykonania. Jednym z najważniejszych elementów jest Złoty Ołtarz, krucyfiks Capitello del Crocifisso, dwie ambony, poza tym na uwagę zasługuje kamienna rzeźba tetrarchów z IV wieku, a także zdobiące całość wnętrza mozaiki.
  Informacje praktyczne: Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, ale opłata za oglądniecie Złotego Ołtarza wynosi €2/os. Zwiedzanie skarbca Bazyliki św. Marka - €2/os., muzeum bazyliki św. Marka - €3/os.
 2. Wieża dzwonnicza – Campanilla - jej budowę rozpoczęto w 900 r., ale w 1902 r. runęła i została starannie odbudowana. Twórcą renesansowej logetty był w 1540 r. Sansovino.
  Informacje praktyczne: Bilet wstępu kosztuje €8/os. Na taras widokowy wjeżdża się windą.
 3. Pałac Dożów (Palazzo Ducale) - jest perłą architektury Wenecji. Był on rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Budowla ta powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 r. i od tego czasu wiele razy przebudowywano ją, dodając nowe elementy w różnych stylach. Dzisiaj Pałac Dożów to trzykondygnacyjny budynek z renesansowym dziedzińcem i arkadowymi, pięknymi loggiami. W środkowej części budowli, pomiędzy oknami umieszczono płaskorzeźby nawiązujące do wystroju architektonicznego Porta della Carta. Skrzydło budowli ciągnące się wzdłuż kanału Pałacowego łączy Most Westchnień z budynkiem nowego więzienia. Budynek zachwyca gości rozbudowaną i bogato zdobioną fasadą, znajduje się w Wenecji przy palcu św. Marka i jest jednym z żelaznych punktów zwiedzania tego miasta.
  Informacje praktyczne: Ceny biletów: €11/os., uczniowie i studenci do 29 lat płacą €5,50/os.
 4. Wieża zegarowa - znajduje się przy placu św. Marka w Wenecji. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Została zbudowana w latach 1496 – 1506 obok budynku Starej Prokuracji (do 1499 ukończono część środkową, boczne dobudowano siedem lat później). Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.
 5. Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) - to jeden z najbardziej znanych mostów w świecie, zaprojektowany został przez Antoniego Contino, jego budowę ukończono w 1614 roku. Most łączy I piętro Pałacu Dożów z sąsiednim więzieniem, zawieszony jest nad Kanałem Pałacowym. Konstrukcja ta miała ułatwić połączenie obradującego w Pałacu Dożów Trybunału Kryminalnego z więzieniem. Dawniej mostem tym prowadzono skazańców, którzy, tak jak piszą poeci, wzdychali za utraconą wolnością i często po raz ostatni spoglądali z tego mostu na „wolny świat”. Wnętrze mostu obejrzeć można wchodząc od strony Pałacu Dożów. Z zewnątrz dobrze widoczny jest z Ponte della Paglia. Można również przepłynąć pod mostem wynajętą gondolą.
 6. Most Rialto (Ponte di Rialto) - jest masywną i dostojną budowlą należącą do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Most opiera się na jednym łuku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Prowadzą przezeń trzybiegowe schody, z których środkowe otoczone są sklepami złotniczymi i z pamiątkami. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na obydwie strony Kanału. Jeden z najstarszych mostów weneckich. Przed nim istniał most drewniany, w części środkowej zwodzony, który zawalił się pod ciężarem zgromadzonego tłumu. Dzisiejszy most budowano w latach 1588-1591, ma 28 metrów długości.
 7. Canale Grande - kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco), przy Piazzetta di San Marco. Wzdłuż jego brzegów powstały liczne, znane budowle z fasadami skierowanymi w stronę wody, które można podziwiać podczas wycieczki gondolą albo tramwajem wodnym.
 8. Prokuracje - są to dwa budynki: Prokuratura Stara i Prokuratura Nowa utytułowane wzdłuż placu Św. Marka. Stara Prokuracja wzniesiona została w XII wieku i tu znajdowały się apartamenty najważniejszych w Wenecji Prokuratorów. W XVI wieku budynek przeszedł gruntowny remont. Ze starego budynku pozostawiono 50 arkad, na których postawiono Pietro. Aktualnie na parterze znajdują się liczne sklepiki i kawiarnie. Jedną z najsłynniejszych jest Caffe Lavena, otwarta około 1750 roku, było to ulubione miejsce kompozytora Ryszarda Wagnera. Budynek Nowej Prokuratury wybudowany został w latach 1582 - 1640, na wzór starego budynku. Pierwotnie w budynku miały mieścić się urzędy prokuratorskie, ale w czasach Napoleona znajdowała się tu siedziba gubernatora napoleońskiego, a potem austriackiego. Po zjednoczeniu Włoch w budynku rezydowali królowie. Aktualnie znajdują się tam apartamenty prezydenckie. Na parterze budynku, pod arkadami można wypić aromatyczną kawę w najstarszej kawiarni w Wenecji. Kawiarnia ta nazywa się Caffe Florian, założono ją 29 grudnia 1720 roku. Budynki obu Prokuratur połączone są ze sobą skrzydłem Ala Napoleonica, które wybudowane zostało na polecenie Napoleona, również w stylu klasycystycznym, w miejscu dawnego kościoła San Giemianino.
 9. Ca’ d’Oro - pałac znajduje się w dzielnicy Cannaregio, nad Kanałem Grande. Nazwa pałacu pochodzi od faktu, że na początku jego istnienia niektóre części fasady były pokryte złotem. Budowa Ca’d’Oro trwała od 1421 do 1440 roku. Inicjatorem i fundatorem prac budowlanych był kupiec wenecki Marino Contarini. Przez wiele wieków pałac zmieniał właścicieli, którzy go przebudowywali. Pod koniec XIX wieku budynek zakupił baron Giorgio Franchetti, który planował umieścić tam swoją prywatną kolekcję dzieł sztuki. W 1927 roku, kilka lat po śmierci barona zostało otwarte muzeum, które do dziś nosi jego imię. Oficjalna nazwa muzeum to Galleria Giorgio Franchetti. Najcenniejszymi dziełami w tym muzeum są: Pietà z dwoma aniołkami (Marco Palmezzano), Św. Sebastian (Andrea Mantegna), Śpiąca Wenus (Paris Bordone), trzy płótna z Historiami Maryi (Vittore Carpaccio) oraz fragmenty fresków (Giorgione) pochodzące z Fontego dei Tedeschi w Wenecji.
Heraklion (Kreta) / Grecja Wschodnie Morze Śródziemne Termin: 27 kwiecień 2018 - 4 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Lirica ceny od 369.00 /os. Włochy, Grecja, Chorwacja Ateny / Grecja Adriatyk i Grecja z Wenecji Termin: 28 kwiecień 2018 - 5 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Luminosa ceny od 389.00 /os. Pronto price Włochy, Grecja, Czarnogóra, Chorwacja Split / Chorwacja Adriatycki Mini Rejs Termin: 28 kwiecień 2018 - 2 maj 2018 Ilość noclegów: 4 MSC Cruises MSC Poesia ceny od 349.00 /os. Włochy, Chorwacja, Czarnogóra Amalfi / Włochy Dookoła Półwyspu Apenińskiego Termin: 29 kwiecień 2018 - 7 maj 2018 Ilość noclegów: 8 Windstar Cruises Wind Surf ceny od $3 899.00 /os. Włochy, Chorwacja, Czarnogóra Santorini Włochy i Grecja Termin: 29 kwiecień 2018 - 6 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Musica ceny od 689.00 /os. Włochy, Grecja, Czarnogóra Santorini / Grecja Adriatyk i Grecja Termin: 29 kwiecień 2018 - 6 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Deliziosa ceny od 589.00 /os. Pronto price Włochy, Grecja, Chorwacja Dubrownik Morze Adriatyckie Termin: 29 kwiecień 2018 - 6 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Aida Cruises AIDAblu ceny od 985.00 /os. Last minute Włochy, Grecja, Chorwacja Mykonos / Grecja Adriatycki Sen Termin: 30 kwiecień 2018 - 12 maj 2018 Ilość noclegów: 12 Holland America Line ms Oosterdam ceny od 1 899.00 /os. Włochy, Chorwacja, Albania, Grecja, Malta Wenecja / Włochy Adriatycki Mini Rejs Termin: 2 maj 2018 - 5 maj 2018 Ilość noclegów: 3 MSC Cruises MSC Poesia ceny od 149.00 /os. Włochy, Chorwacja, Słowenia Rzym / Włochy Śródziemnomorska Bryza Termin: 2 maj 2018 - 14 maj 2018 Ilość noclegów: 12 Royal Caribbean Cruise Line Vision of the Seas ceny od 952.00 /os. Hiszpania, Francja, Włochy, Czarnogóra Dubrownik Z Aten do Wenecji Termin: 3 maj 2018 - 10 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Ponant Le Lyrial na zapytanie Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Włochy Heraklion (Kreta) / Grecja Wschodnie Morze Śródziemne Termin: 4 maj 2018 - 11 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Lirica ceny od 419.00 /os. Włochy, Grecja, Chorwacja Ateny / Grecja Adriatyk i Grecja z Wenecji Termin: 5 maj 2018 - 12 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Luminosa ceny od 389.00 /os. Pronto price Włochy, Grecja, Czarnogóra, Chorwacja Ateny / Grecja Antyczne Miasta Termin: 5 maj 2018 - 12 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Poesia na zapytanie Włochy, Grecja, Chorwacja, Albania Dubrownik Wiosna na Morzu Śródziemnym Termin: 5 maj 2018 - 16 maj 2018 Ilość noclegów: 11 Seabourn Seabourn Ovation ceny od 20 999.00 /os. Włochy, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Malta, Francja, Hiszpania Split / Chorwacja Z Dubrownika do Wenecji Termin: 6 maj 2018 - 13 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Crystal Cruises Crystal Esprit ceny od $9 800.00 /os. Chorwacja, Czarnogóra, Słowenia, Włochy Santorini Włochy i Grecja Termin: 6 maj 2018 - 13 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Musica ceny od 539.00 /os. Włochy, Grecja, Czarnogóra Santorini / Grecja Adriatyk i Grecja Termin: 6 maj 2018 - 13 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Deliziosa ceny od 609.00 /os. Pronto price Włochy, Grecja, Chorwacja Dubrownik Morze Adriatyckie Termin: 6 maj 2018 - 13 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Aida Cruises AIDAblu ceny od 649.00 /os. Last minute Włochy, Grecja, Chorwacja Wenecja / Włochy Morze Śródziemne i Adriatyk z Rzymu Termin: 6 maj 2018 - 17 maj 2018 Ilość noclegów: 11 Norwegian Cruise Line Norwegian Spirit ceny od 1 499.00 /os. Włochy, Chorwacja, Słowenia, Grecja, Malta Dubrownik Dookoła Półwyspu Apenińskiego Termin: 7 maj 2018 - 15 maj 2018 Ilość noclegów: 8 Windstar Cruises Wind Surf ceny od $4 699.00 /os. Włochy, Chorwacja, Czarnogóra Split / Chorwacja Chorwacja Termin: 10 maj 2018 - 17 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Ponant Le Lyrial ceny od 3 350.00 /os. Włochy, Chorwacja, Czarnogóra Heraklion (Kreta) / Grecja Wschodnie Morze Śródziemne Termin: 11 maj 2018 - 18 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Lirica ceny od 419.00 /os. Włochy, Grecja, Chorwacja Ateny / Grecja Adriatyk i Grecja z Wenecji Termin: 12 maj 2018 - 19 maj 2018 Ilość noclegów: 7 Costa Cruises Costa Luminosa ceny od 409.00 /os. Pronto price Włochy, Grecja, Czarnogóra, Chorwacja Ateny / Grecja Antyczne Miasta Termin: 12 maj 2018 - 19 maj 2018 Ilość noclegów: 7 MSC Cruises MSC Poesia na zapytanie Włochy, Grecja, Chorwacja, Albania